Pompy do AdBlue – podstawowe informacje

BIZNES

Jak sama nazwa wskazuje, pompy do AdBlue są urządzeniami odpowiedzialnymi za przepompowywanie specjalnej cieczy AdBlue, która jest stosowana jako dodatek do paliw zasilających dieslowskie jednostki napędowe. Coraz bardziej powszechne stosowanie tej cieczy, sprawia że również pompy do jej przepompowywania cieszą się coraz większą popularnością.

 

Aby dowiedzieć się czegoś więcej, należy w pierwszej kolejności uzyskać pwne informacje na temat tego czym jest płyn AdBlue. W pojazdach i maszynach zasilanych silnikami diesla, producenci coraz częściej stosują specjalne wtryski AdBlue. Jest to dodatek paliwowy, dzięki któremu pojazdy zasilane takimi silnikami, są w stanie spełnić rygorystyczne wymagania określone w normie Euro 6 dotyczącej spalin.

Do czego służą pompy AdBlue?

Pompa adblue odpowiedzialna jest za zasysanie wspomnianej cieczy ze zbiornika i wtłoczenie jej do miejsca docelowego, na przykład do innego zbiornika. Jest to roztwór wodny mocznika o stężeniu 32,5%, który jest gromadzony w osobnym zbiorniku w aucie. Pompy AdBlue mogą więc być wykorzystywane do napełniania tego dodatkowego zbiornika. Sprzęt taki przydaje się do uzupełniania czynnika AdBlue w autach osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz w innych maszynach i pojazdach, które muszą spełniać wymagania normy Euro 6.

 

Rodzaje pomp AdBlue

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje pomp przeznaczonych do tankowania cieczy AdBlue. Najprostsze konstrukcje to pompy ręczne, dzięki którym można bezproblemowo przepompować ciecz AdBlue z beczki lub innego zbiornika do zbiornika docelowego. Są one małe, a zasada ich działania jest prosta. Oczywiście pompy takie są odpowiednio uszczelniane, aby zapobiec wyciekowi cieczy.

 

Istnieją też elektryczne pompy do AdBlue zapewniające większą wydajność i prędkość procesu przepompowania. Sprzęt taki może być dodatkowo wyposażony w specjalny filtr AdBlue, dzięki któremu razem z cieczą do układu nie przedostają się żadne zanieczyszczenia mogące spowodować jego uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie.